Restaurantele din Austria au inceput sa aplice o taxa suplimentara clientilor care cer o farfurie goala pentru a imparti un singur fel de mancare. Practica, aparuta in industria ospitalitatii, a starnit nemultumiri in randul turistilor, mai ales ca suma poate ajunge pana la 11 euro, in functie de local si de regiune.
Taxa pentru clientii care impart mancarea
Noua practica vizeaza clientii care comanda un singur preparat, dar solicita o farfurie in plus pentru a-l imparti cu alta persoana. In unele restaurante din Austria, acest serviciu nu mai este considerat gratuit, ci este trecut separat la plata.
Taxa variaza intre 4 si 11 euro. Diferentele depind de zona in care se afla restaurantul, de politica localului si de costurile pe care proprietarii spun ca trebuie sa le acopere. Pentru turisti, masura poate parea surprinzatoare, mai ales in situatiile in care cererea unei farfurii goale era privita pana acum ca un gest obisnuit si fara costuri.
Denumita informal „taxa zgarcitului”, masura a devenit rapid un subiect discutat, tocmai pentru ca atinge o zona sensibila: raportul dintre dreptul clientului de a consuma cum doreste si nevoia restaurantelor de a-si acoperi cheltuielile.
De ce sustin patronii aceasta masura
Proprietarii de restaurante spun ca taxa nu este introdusa doar pentru farfuria in sine. Ei argumenteaza ca, atunci cand doua persoane impart un singur fel de mancare, localul suporta totusi costuri suplimentare.
Personalul trebuie sa aduca o farfurie in plus, sa ofere tacamuri, sa curete masa si sa spele mai multe vase. In plus, un loc ocupat de un client care nu comanda un meniu complet ar putea fi folosit de o alta persoana care ar consuma mai mult.
Din perspectiva restaurantelor, problema nu este impartirea ocazionala a unui preparat, ci transformarea acestei practici intr-un obicei care reduce incasarile. Patronii sustin ca, in conditiile unor costuri tot mai ridicate, fiecare masa ocupata conteaza pentru supravietuirea afacerii.
Nemultumiri printre turisti
Pentru multi turisti, taxa este perceputa ca o masura rigida. In timpul unei vacante, clientii pot alege sa imparta un fel de mancare din motive simple: portiile sunt mari, vor sa guste mai multe preparate sau nu au un apetit ridicat.
In astfel de situatii, plata unei sume suplimentare pentru o farfurie goala poate fi considerata exagerata, mai ales cand taxa ajunge aproape de pretul unui preparat simplu. De aici apare si nemultumirea celor care vad masura ca pe o penalizare pentru un comportament normal intr-un restaurant.
Totusi, pentru localuri, problema este privita mai degraba economic. O masa ocupata implica servicii, timp si resurse, chiar daca valoarea comenzii este mica. De aceea, unele restaurante incearca sa stabileasca reguli clare inca de la inceput, pentru a evita discutiile neplacute la nota de plata.
O practica ce ar putea schimba obiceiurile la masa
Introducerea acestei taxe arata cat de mult s-a schimbat relatia dintre restaurante si clienti. Gesturi considerate candva minore ajung sa fie tarifate separat, pe fondul presiunilor financiare din ospitalitate.
Pentru clienti, recomandarea practica este sa verifice meniul sau sa intrebe inainte daca exista costuri suplimentare pentru farfurii, tacamuri ori impartirea preparatelor. In lipsa unei informari clare, astfel de taxe pot transforma o masa obisnuita intr-o experienta neplacuta.
In Austria, dezbaterea ramane deschisa intre cei care considera taxa necesara pentru restaurante si cei care o vad ca pe o masura excesiva aplicata clientilor care aleg sa imparta mancarea.